Dziś jest poniedziałek, 19 lutego 2018r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad

Wykańczamy dom

Wykańczamy dom

Budując dom, mamy już najczęściej w głowie jego wygląd co do najmniejszych detali. Obraz ten jednak opiera się często na marzeniach i zazwyczaj obejmuje efekt końcowy - meble, kolorystykę i ozdoby. Między położeniem fundamentów, a dobraniem odcienia poduszek na sofę do koloru zasłon, jest jednak długa droga. Jednym z jej etapów są prace wykończeniowe, które stanowią ostatnią fazą, dzielącą nas od umeblowania i dekorowania.

Tynki - kolor i faktura.

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o wygląd domu, to właśnie ten etap ma decydujące znaczenie. Elementy wykończeniowe są stałe, a w każdym razie trudne i kosztowne do zmienienia. Kolor firanek zmienić łatwo. Nie da się tego samego powiedzieć o kolorze pokrycia dachu. Dlatego właśnie do elementów wykończeniowych warto przyłożyć szczególną wagę.

Czy warto instalować prysznic z głębszym brodzikiem?

Z zewnątrz domu, na jego ogólny obraz największy wpływ mają ściany i dach. Ich kolorystyka, faktura i stopień skomplikowania, mogą nadać domowi charakter. Kolorowe, lub białe tynki, elewacja klinkierowa, czy też drewniana, muszą współgrać z dachem, ale także z otaczającą dom zielenią i innymi domami. Warto zastanowić się, jaki efekt końcowy pragniemy uzyskać. Jeśli zależy nam na przytulności i gościnności, powinniśmy wybierać kolory ciepłe i klasyczne. Dobrym rozwiązaniem jest tradycyjne połączenie żółtego tynku z czerwonym dachem. Tynki w odcieniach zimnych, jasno cytrynowych, czy też białych podkreślą czystość i zadbany charakter naszego domu. Jeśli wydają się zbyt bezosobowe, można je zindywidualizować, stosując tynki o ciekawej fakturze - nakrapiane, odciskane, lub ciągnione. Z tym elementem należy jednak uważać, ponieważ on, tak jak bardziej rzucające się w oczy kolory, odpowiedni jest dla budynków o klasycznej i bardzo prostej bryle. Do nich także dobrać można bardziej ozdobne rynny, z rurami spustowymi w formie rzygaczy, do których formowania najodpowiedniejszym materiałem jest pcv.

dodano dnia: 21 sierpnia 2007r.

Wasze komentarze

Jeszcze nie ma żadnych komentarzy do tego artykułu - bądź pierwszy!