Dziś jest poniedziałek, 19 lutego 2018r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad

Projektowanie

Powoli w zapomnienie odchodzą czasy, gdy projektant spędzał długie miesiące nad deską kreślarską, wykonując skomplikowane obliczenia na kalkulatorze i z otwartym na kolanach najnowszym zbiorem przepisów budowlanych. Obecnie, gdy coraz więcej dziedzin naszego życia jest skomputeryzowanych, trudno wymagać, by ta, tak ważna przecież dla naszego bezpieczeństwa, oparła się ogólnemu trendowi.

CAD

Projektowanie budowlane, niezależnie od tego, czy dotyczy tylko małego domku, czy też wieżowca lub mostu, coraz częściej wykorzystuje specjalnie tworzone do tego celu oprogramowanie. Firmy zajmujące się produkcją software'u już jakiś czas temu zorientowały się, jak dobry interes stanowią tego typu narzędzia.

Ogród to przywilej.

Oczywiście już od dawna wykorzystywano komputery do przeprowadzania skomplikowanych obliczeń, ale całe projektowanie budowlane nadal odbywało się na papierze. Wczesne prace nad stworzeniem odpowiedniego dla architektów i projektantów oprogramowania miały miejsce już w latach '40 i '50 ubiegłego wieku, ale wtedy przewidywano ich zastosowanie głównie w projektowaniu samolotów, statków, czy wielkich mostów. Obecnie CAD, czyli Komputerowe Wspomaganie Projektowania, to popularne narzędzie, którym posługuje się większość designerów. Każdy projektant docenia zapewne możliwość przedstawienia swego pomysłu w 3D i przetestowania go w wirtualnej rzeczywistości. Niewątpliwie dużym ułatwieniem w projektowaniu budowlanym są też wszelkiego rodzaju biblioteki i nakładki na podstawową wersję programu.

podpowiemy Ci, jak założyć własną wypożyczalnię maszyn budowlanego.

Projektant może nie tylko zaprojektować obiekt, ale także jednocześnie sprawdzić jego zgodność z przepisami prawnymi i dyrektywami, obowiązującymi w konkretnej gałęzi przemysłu. Dostępne w Internecie gotowe rysunki CAD mogą być wydajną pomocą i stanowić dla architekta inspirację. Program jednak nie tylko pracę projektanta uprzyjemnia i przyśpiesza, oferując opracowywanie dokumentacji konstrukcyjnej, analizę kinematyczną, wytrzymałościową czy termiczną, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo projektu. Możliwość przetestowania fizycznych możliwości obiektu jeszcze przed rozpoczęciem budowy to wyśmienita okazja, by wyeliminować nawet najdrobniejsze wady konstrukcyjne, których naprawa podczas budowy mogłaby okazać się niemożliwa.

dodano dnia: 12 czerwca 2007r.

Wasze komentarze

Jeszcze nie ma żadnych komentarzy do tego artykułu - bądź pierwszy!