Dziś jest poniedziałek, 19 lutego 2018r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad

Mała kuchnia

Mała kuchnia

Kuchnia to w wielu, jeśli nie w większości polskich domów, miejsce strategiczne. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dużym, rodzinnym domem, czy jednopokojową kawalerką studenta, to tutaj zazwyczaj skupia się prawdziwe życie mieszkańców, a często i ich gości.

Mała kuchnia

W Polsce warunki lokalowe sprawiają, że coraz więcej powstaje kuchni z aneksami jadalnymi, zamiast oddzielnej jadalni. Mimo to, w starszym nieco budownictwie, wciąż królują kuchnie nieduże, a czasem nawet ślepe. To, że nie stać większości z nas na wybudowanie własnego domu z przestronną i przytulną kuchnią, nie znaczy wcale, że musimy rezygnować z urządzania tej, którą dysponujemy. Istnieje wiele wspaniałych sposobów na optymalne zagospodarowanie nawet najmniejszej kuchni, które nie tylko ją upiększą, ale także optycznie powiększą i sfunkcjonalizują.

Z jakich materiałów buduje się ściany działowe?

Jest kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o wykończenie kuchni, których właściciele powinni surowo przestrzegać. Po pierwsze ściany. Tło jest bardzo ważne, ponieważ nie tylko nadaje naszej kuchni nastrój, ale także dodaje, lub ujmuje przestrzeni. Tradycyjnie kolory jasne optycznie powiększają, a ciemne zmniejszają. Jasny kolor jest szczególnie ważny w kuchni ślepej, w której pracuje się zawsze przy sztucznym świetle. Wykończenie ścian wcale nie musi standardowo opierać się na płytkach ceramicznych. Coraz popularniejsza jest wodoodporna i zmywalna farba, którą łatwo i tanio pokryjemy duże powierzchnie. Należy jednak pamiętać, że podkreśla ona fakturę ściany, dlatego dobrze jest przed malowaniem położyć gładki tynk. W małych kuchniach lepiej nie stosować drewna, które na pewno zabierze nieco miejsca, a stal nadaje się raczej tylko do kuchni widnej.

Z jakich materiałów buduje się ściany działowe?

Kolejną ważną zasadą jest unikanie zabudowy od podłogi do sufitu. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez szafek stojących, w które przecież musi być wkomponowany sprzęt AGD, taki jak piekarniki do zabudowy, kuchenki, czy lodówki. Najlepiej zrezygnować z szafek wiszących i zamiast nich zamontować półki, lub przynajmniej, jeśli już koniecznie szafki, to z przeszklonymi drzwiczkami i podświetlane od wewnątrz. Ponieważ wykończenie naszej kuchni musi być także praktyczne i wygodne, nie możemy raczej pozwolić sobie na tradycyjnie otwierane drzwiczki. Zastępujemy je z powodzeniem żaluzjami, roletami lub osłonami przesuwanymi. Okap może ostatecznie mieć naokoło pustą ścianę, ale pod nim dobrze jest zamocować taflę aluminiowej blachy, którą łatwo czyścić z kuchennych zabrudzeń.

dodano dnia: 12 czerwca 2007r.

Wasze komentarze

Semiu
23 Grudzień 2015, 04:22
It's a joy to find somoene who can think like that
Semiu
23 Grudzień 2015, 04:22
It's a joy to find somoene who can think like that
Semiu
23 Grudzień 2015, 04:21
It's a joy to find somoene who can think like that