Dziś jest poniedziałek, 19 lutego 2018r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad

Dom krok po kroku

Dom krok po kroku

Wg badań ceny ziemi w Polsce systematycznie rosną, w ciągu kilku ostatnich lat poszły w górę nawet o 120%. Zakup ziemi, to ciągle opłacalny interes i nie zapowiada się by coś w tej kwestii miało się zmienić. Warto kupować ziemię, w szczególności tą na obrzeżach większych miast.

Wybieramy działkę

Podobnie jak szał na zakup nieruchomości, boom na grunty rozpoczął się kilka lat temu. Cena metra kwadratowego rośnie z roku na rok i osiąga zawrotne wartości w największych polskich miastach. Im dalej od metropolii, tym ceny niższe. Za ok. 150-metrowy dom i działkę o powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych w Warszawie lub najbliższych jej okolicach trzeba zapłacić powyżej 1000 000 złotych, a za takie same parametry działki i domu, ale położonych kilkadziesiąt kilometrów od stolicy sprzedający chcą ok. 500 000 złotych. Różnica bardzo duża. Zawrotne sumy trzeba zapłacić za wolnostojący dom w najpopularniejszych dzielnicach Warszawy, najtańsze są bliźniaki. Działka w okolicach centrum, to koszt kilku milionów złotych.

Całkowite ubezpieczenia podróży zagranicznych

Miasto czy wieś? Wszystko zależy od tego jaki tryb życia prowadzimy i co lubimy; miejski zgiełk metropolii czy ciszę i spokój mniejszych miejscowości. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Budowa domu za Warszawą lub innym większym miastem, to dobre rozwiązanie dla większych rodzin. Cisza i spokój mogą doskwierać samotnym, szczególnie w chłodne jesienne i zimowe wieczory, tym bardziej, że odległość do najbliższego kina czy znajomych może wynosić kilkadziesiąt kilometrów. Działka poza miastem to także dłuższy czas dojazdu do pracy i powrotów do domu. Samochód to rzecz niezbędna, gdy zamierzamy przeprowadzić się poza strefę miejską.

Czym charakteryzuje się sauna fińska?

Plusy wyboru miejsca zamieszkania poza miastem, to możliwość kupienia dużej działki przystępnej cenie. To również sposób na odizolowanie się od wścibskich sąsiadów. Takie rozwiązanie spodoba się także miłośnikom zwierząt. Na dużej działce można wybudować stajnię, trzymać konie, psy, koty. Wiejskie tereny to także zdrowa i smaczna żywność, o którą bardzo trudno w dużych miastach.

inżynier czy architekt?

Gdy już zdecydujemy się na lokalizację działki i wybierzemy konkretną ofertę, przed podpisaniem umowy warto sprawdzić czy wszystko jest tak jak należy. Po pierwsze trzeba sprawdzić, kto jest prawnym właścicielem gruntu, czy można na nim wybudować dom i czy są jakieś ewentualne ograniczenia dotyczące zabudowy. Warto dowiedzieć się czy teren jest uzbrojony, jeżeli nie, to jaki są koszta doprowadzenia mediów. Trzeba także wiedzieć jaką ziemię kupujemy i jaki jest stan wód gruntowych – wysoki może np. uniemożliwić budowę piwnicy lub znacznie podrożyć jej koszty. W niektórych rejonach trzeba także sprawdzić, czy budowa domu nie będzie konsolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody.

dodano dnia: 21 września 2007r.

Wasze komentarze

Kader
23 Grudzień 2015, 04:54
Exrltmeey helpful article, please write more.
Kader
23 Grudzień 2015, 04:54
Exrltmeey helpful article, please write more.
Kader
23 Grudzień 2015, 04:53
Exrltmeey helpful article, please write more.