Dziś jest poniedziałek, 19 lutego 2018r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad

Budownictwo - informatory branżowe

Budownictwo - informatory branżowe

W ciągu ostatniego roku o ponad 22% wzrosła liczba pozwoleń na budowę wg Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Dom czy mieszkanie?

To bardzo optymistyczne wyniki, które ucieszą osoby poszukujące własnego lokum. Im więcej pędzie powstawało nowych budowli, tym szybciej unormują się ceny mieszkań, które w ostatnich latach rosły w górę jak szalone. Nowe inwestycje budowlane, to większości mieszkania, których będzie coraz więcej. Po bardzo długim oczekiwaniu na pozwolenia budowlane, deweloperzy szybko rozpoczną nadrabiać stracony czas i ruszą z nowymi projektami.

Najlepsze systemy bezpieczeństwa w Polsce

Korzystna sytuacja na rynku skłania także wiele osób do podjęcia decyzji o budowie domu jednorodzinnego. Budowa domu nadal jest bardziej opłacalna od kupna mieszkania. Ceny mieszkań poszły tak ostro w górę, że dla większości marzenie o własnym 70-metrowym mieszkaniu stało się nierealne. Za cenę 3-pokojowego mieszkania można wybudować 200-metowy dom i go urządzić.

Najnowocześniejsze kurtyny świetlne w Polsce

Wydaje się, że już drożej być nie może, a jednak ceny pójdą jeszcze w górę, twierdzą analitycy. Po ogromnych podwyżkach wprawdzie przyszedł czas na stabilizację, jednak nie potrwa ona jednak zbyt długo. Ceny mieszkań w dobrej lokalizacji będą wyższe niż obecnie. Na tym samym pułapie utrzymają się tylko mieszkania z wielkiej płyty.

Bidet, wc i umywalka tworzą jedną ilnię stylistyczną.

Ceny materiałów budowlanych są obecnie w Polsce na podobnym poziomie jak rozwiniętych krajach Unii Europejskiej, a to zaś oznacza że będzie tylko drożej. Warto więc pokusić się o zakup domu, który jest tańszy od mieszkania. Problemem może być tylko znalezienie odpowiedniego miejsca na działkę. Ziemia w Warszawie i jej najbliższych okolicach staje się coraz droższa.

Najtańszym sposobem na zbudowanie domu jest przejęcie sprawy we własne ręce i omijanie deweloperów, których marże sięgają nawet 50%. Dom kupiony od dewelopera może być droższy nawet o 200-300 tys. zł od tego postawionego własnymi siłami. Dodatkowym atutem samodzielnej budowy jest możliwość wybrania projektu domu dokładnie takiego o jakim marzyliśmy. W dobie Internetu, wszelkie potrzebne informacje o budowaniu domu dostarczy nam serwis budowlany. Projekty domów, porady, regulacje prawne, wszystko to znajdziemy w sieci. Nie ma więc obaw, że budowa domu przerośnie nasze siły.

Dzięki funduszom unijnym przyznanym nam na organizację Euro 2012 w całym kraju będzie powstawać coraz więcej dróg. Poprawi się także sytuacja kolei i lotnisk. Sprawna komunikacja między miastami i wewnątrz nich, to dobra wiadomość dla osób, które planują kupić dom oddalony od stolicy i innych większych miast. Szybki dojazd do pracy, przekona gro osób do przeniesienia się poza granice metropolii, na przedmieścia. Wiedzą o tym właściciele terenów położonych nieopodal wielkich aglomeracji i już liczą zyski ze sprzedaży ziemi. Na razie ceny gruntów, położonych kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy są stosunkowo niskie. Jednak ta sytuacja może się niebawem zmienić. Warto zatem kupić ziemię, nawet jeżeli w najbliższych planach nie mamy zamiaru się na niej budować, bo za kilka lat może się ona okazać lepszą inwestycją niż najlepsze fundusze inwestycyjne.

dodano dnia: 21 września 2007r.

Wasze komentarze

Jeszcze nie ma żadnych komentarzy do tego artykułu - bądź pierwszy!